O demografii cz. 30

Z drugiej strony uprawa ziemi coraz bardziej ogranicza się do kultury zbóż, warzyw i roślin jadalnych, gdyż najrozmaitsze lecznicze zioła i roślinne ekstrakty barwnicze zastępowane są przez chemikalia, derywaty węgla i różnych minerałów. W ten sposób wnętrze ziemi wyręcza powierzchnię, pozostawiając jej jedynie rolę karmicielki.

Co się tyczy hodowli, to stawia ona dopiero pierwsze kroki na drodze postępu, i przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie egzystują krowy dające 16.000 litrów mleka rocznie, czeka jeszcze na naśladowców. Z drugiej strony koń coraz bardziej eliminuje się przez siłę mechaniczną, i, kto wie, czy nie nastąpią prędko takie czasy, kiedy jedyne widome okazy szlachetnego rodu equidae, uwiecznione na pomnikach, będą wywoływały ciekawe pytania dzieci i zakłopotane odpowiedzi ich wychowawczyń.

Pozostając w obrębie idei, związanych z interesującym nas zagadnieniem, możemy śmiało powiedzieć, że Justus Liebig przez swe wynalazki jakby podarował ludzkości w XIX wieku nowy bardzo urodzajny kontynent, nie mniejszy, niż część świata odkryta w końcu XV wieku przez Krzysztofa Kolumba.

Comments
  1. 1 rok ago